Hz. Musa (a.s) Mısır’da 4

Hz. Musa (a.s) Mısır’da 4

Hz. Musa (a.s) Mısır’da 4

Sivrisineklerin işkencesinden yorulan ve usanan insanlar Firavun’a şikâyetlerini bildirdiler. Firavun da Musa’dan bu durumu düzeltmesini istedi. Musa kabul ederek sivrisinekleri ortadan kaldırdı ve yaşam normale döndü.

 Firavun artık İsrail oğullarının Musa ile birlikte gitmelerine izin verecekti. Fakat bu defa da vezirleri bu işe onay vermemesini istediler.

Firavun Musa’ya dedi ki: ‘Sen ve İsrail oğulları evinizde ibadet edin. Ancak Mısır’dan çıkma hakkına sahip değilsiniz.’

Musa dedi ki: ‘ Herkesin Allah’ın dinine karşı geldiği bir yerde nasıl Allah’a ibadet ederek yaklaşabiliriz ki?’

Musa saraydan çıkınca yerden bir avuç toprak alıp göğe serpti. Bir süre sonra Firavun’un ailesi ve askerlerinin hepsi kızamığa yakalanıp hasta oldular. Musa asasını tekrar gökyüzüne doğru kaldırdı. Bu defa çok şiddetli bir dolu yağdı. Tüm hayvanları ve ürünleri telef etti. Fakat İsrail oğullarının yaşadığı mahallede hiçbir şey hissedilmedi.

Bu defa çok korkmuş olan Firavun Musa’ya dedi ki: ‘Sen yanında kimleri götürmek istiyorsun?’ Musa şu cevabı verdi: ‘ Bütün İsrail oğullarını hayvanları ile birlikte götürmek istiyorum.’

Firavun dedi:

‘Sen ergenlik çağına ulaşmış olan erkekleri yanına alarak sahraya gidebilir ve orada ibadet edebilirsin. Şehrin yakınındaki bir çölde bulunursanız orada hayvanlara ihtiyacınız da kalmayacaktır.’

Artık Firavun’dan ümidini kesen Musa bu defa asasını yere vurdu. Bir anda şehrin her tarafı çekirgelerle doldu. Çekirgeler her tarafa zarar veriyorlardı ve doludan sonra sağlam kalan meyve ve sebzeleri yiyorlardı. Ancak Firavun yine de yola gelmedi. Musa asasını göğe doğru tuttu. Aniden İsrail oğullarının oturduğu evler haricindeki bütün evler ve Firavun’un sarayı gece imiş gibi karanlık oldu. Bu durum üç gün devam etti.

(16) Sonunda Firavun Musa’ya karşı direnmesinin faydasız olduğunu anladı. Bu yüzden onu sarayına çağırttı ve kendisine dedi ki: ‘Artık bu şehirden çık ve bir daha buraya dönme! Çünkü dönecek olursan seni öldürürüm. İstediğini de yanında götürebilirsin.’

Musa çok sevinmişti. Saraydan çıktı ve bu güzel haberi İsrail oğullarına verdiğinde onlar da çok sevindiler ve Allah’a şükrettiler. Sonra da hemen yolculuk için hazırlıklarını yapmaya koyuldular.

Musa onlara dedi ki: ‘ Eşyalarınızı alın. Artık şehirden çıkıyoruz.’ İşte o gün Musa ve İsrail oğulları Mısır’dan çıktılar. Nil nehrini geçerek yepyeni bir hayata başladılar. Firavun ve adamları ise onlar şehirden çıktıktan sonra peşlerine düştüler. Onları geri getireceklerdi. Ancak Firavun ve adamları Nil nehrinde boğularak öldüler. Böylece tek olan Allah’a iman etmemenin cezasını çektiler.