Çocuğunuz İçin Namaz Etkinlikleri

Çocuğunuz İçin Namaz Etkinlikleri

Namazı dosdoğru kılın, zekatı verin ve rüku edenlerle birlikte siz de rüku edin. Bakara/43

Namazı çocuğumuza sevdirmek için önce onu hakkıyla icra etmemiz gerekir. Birinci adım budur. Bir çocuğun en iyi öğretmeni ailesidir. Aile ne yaparsa, nasıl yaparsa çocuklar da aynısını yapacaktır.

 

Aile danışmanı Münir Arıkan da çocukları namaza alıştırmak için şöyle bir metot takip etmiş:

 

"Evlendiğimizde eşime çok güzel bir seccade aldım. Bunu sekiz yıldır kendim seriyorum. Eşime bir gün bile, hadi namaz demedim. Bir çocuğumuz oldu, bu sefer küçük bir seccade aldım. Şu an beş seccademiz var. Ben bunları gece gündüz seriyorum. Şimdi dokuz aylık çocuğumuz geliyor, kafasını oraya koyuyor, kendi kendine mırıldanıyor, gidiyor; orada kendine ait bir yeri var. Hepsi oraya geliyorlar, yerleri var." (1)

 

Çocuğumuzun namazı sevmesini ve ona alışmasını için bir takım etkinliklerden faydalanabiliriz.

 

Ona önce duaları öğretin. Sık sık tekrarlayın. Umduğunuzdan daha zekidir yumurcaklar. Siz, sadece heveslendirin ve belli bir sayıda severek ve isteyerek tekrar etmesini sağlayın. Önünde mutlaka maddi ödüller de olsun. Ama manevi ödülleri de sık sık tekrar edin ki işin ruhunu kavrasın.

 

İkinci aşamada namaz hareketlerini kavramasını sağlayın. Mesela bunun için resim çizdirmeyi deneyebilirsiniz. Eline rengârenk boyalar verip namaz hareketlerini çizmesini isteyin.

 

Yine bir ödül koyun önüne. Örnek bir resim koyun önüne hatta birden fazla çocuk varsa yarışma yapın. Ama hepsini tek tek ödüllendirin. Ödüller de namazla ilgili şeyler olsun. Güzel bir tespih olabilir. Kızsa bir namaz başörtüsü alabilirsiniz. Bir seccade alabilirsiniz mesela.

 

Son olarak namaz biraz kavrandıktan sonra bir hafta sizinle namazı birlikte namaz kılmalarını sağlayın sonuna da bir parti kutlama gibi bir ödül koyun. Hatta namaza diploması bile verebilirsiniz.

 

Hani özel bir gün olur. Çocuğunuz için pasta filan yaparsınız. Evi balonlarla süslersiniz. Yani bu evde kutlama var. Eee neyi kutluyoruz? Ece'nin Namaza başlama ödülü kutlaması.

 

Verdiğiniz namaz diplomasını evin ya da odasının görünür bir yerine asın ve onunla gurur duymasını sağlayın...

 

Tavsiye ederim, bu fikir denemiş. Çokta hoş olmuş. Geçenlerde rastladım ve sizinle paylaşmak istedim.

 

Bir Uyarı!

 

Tüm bunları yaparken her şeyden önce sabırlı olmak gerek. Peygamber (saa) gibi sabırlı, hoşgörülü ve azimli olunmalı. O insanları tüm zorluklara rağmen nasıl birer İslam kahramanı olarak yetiştirmişse biz de çocuklarımızı alnı secde gören, tertemiz müminler olarak yetiştirmeliyiz. Anneler, babalar Dünya'nın geleceği sizin ellerinizde...

 

-----------------------------

 

(1) Altınoluk, Eylül 2003, s.12

 

Ehlader